Darmowe czcionki i darmowe fonty

Dobre, darmowe czcionki / fonty…

Dobre darmowe czcionki / fonty, gdzie je znaleźć?

Jak wiadomo czcionek (fontów) są tysiące. Poszukując czcionek niezbędnych do projektowania graficznego zazwyczaj kierujemy się ceną (można kupić okazyjnie w pakietach). Czasem jednak koszt dobrej “rodziny” może sięgnąć czasem 300-500 euro. Co wtedy jeśli taką kwotą nie dysponujemy?

Tutaj przeczytasz o problemie: czcionka czy font 

Sposobów na to by nasze projekty nie straciły na atrakcyjności i nie łamały prawa jest kilka – najprostszy wpisać w wyszukiwarce “darmowe czcionki” lub “darmowe fonty”. Uzyskamy tysiące rekordów – nie zawsze wartościowych, bo 90% z nich to po prostu darmowe śmieci. Opiszę i podam źródła tylko do tych, w których moim zdaniem uzyskamy naprawdę wysokiej jakości typografię. Za darmo lub prawie za darmo – zatem przedstawiam Państwu: darmowe dobre czcionki.

Google Web Fonts

Google Fonts

Wszystkie opublikowane tam czcionki są na licencji “Open Source”, a to oznacza, że są darmowe w korzystaniu z nich (komercyjnym i nie) jak i udostępnianiu. Można z nich korzystać na zasadzie Webfonts lub po prostu pobrać i zainstalować wybrane czcionki. Korzystając z nich warto zwrócić uwagę na polskie znaki diakrytyczne (u nas dziewięć liter), które w projektowaniu na nasz rynek mogą okazać się niezbędne. Aby to sprawdzić wystarczy wpisać (w podglądzie) najkrótsze zdanie, które zawiera wszystkie polskie znaki diakrytyczne:

Zażółć gęślą jaźń.

Co do jakości czcionek – Google naprawdę coraz bardziej dba o ich jakość, ale zdarzają się wpadki, błędy lub czcionki i ich rodziny niekompletne.

Dobre czcionki

The League of Moveable Type

No More Bullshit – to ich hasło i wszystko staje się jasne. Świetne, nowoczesne kroje na licencji: SIL Open Font License (OFL). Polecam przeczytanie ich manifestu. Mankamentem może być tylko to, że większość czcionek jest pozbawiona polskich znaków diakrytycznych lub posiadają je w innych językach (w zależności od tego, kto dany krój projektował).

Dobre fonty

The Lost Type Co-Op

Kolejna dawka doskonałych czcionek w systemie: Pay-What-You-Want, czyli można (a nawet powinno się zapłacić – wtedy uzyskujemy prawa do rozszerzonych licencji) lub nie (i też nikt Wam nic nie zrobi – choć czasem licencja jest w takim przypadku mocno okrojona). Mamy tu do wyboru dziesiątki wspaniałych krojów, głównie bardzo modnych “vintage”. Podobnie jak w przypadku The League, większość bez polskich diakrytyków, ale zdarzają się wyjątki.

Darmowe dobre czcionki

Practice Foundry

Porcja kilkunastu świetnych i świeżych kanadyjskich czcionek. Niestety na próżno szukać takich z polskimi diakrytykami, choć jakościowo są naprawdę na wysokim poziomie.

Darmowe dobre czcionki - dafont

DaFont

Dobre darmowe czcionki / fonty do pobrania. Bardzo dobre kroje mieszają się tu ze śmieciami, tych drugich jest niestety coraz więcej, a stosunkowo można to określić mniej-więcej 5% do 95%. Powszechność i łatwość zamieszczania czcionek na DF spowodowało, że portal ma ich ogromne ilości, ale w jakości pośledniej i złej. Plusem jest to, że można “upolować” doskonałe kroje z polskimi znakami krytycznymi.

Duży wybór darmowych dobrych czcionek / fontów

Wszystko co najlepsze, choć nie koniecznie polskie. Niestety część tej kolekcji to wersje “Demo” płatnych wersji – zazwyczaj okrojone ze znaków diakrytycznych, czasem interpunkcyjnych lub też ograniczone licencją.

Na co trzeba uważać w pracy komercyjnej? Na rodzaj licencji danego kroju i na wszelkie ograniczenia licencyjne z niej wynikające. Czasem wykorzystanie czcionki / fontu do logo jest po prostu niedozwolone. Czytajcie więc licencje!

Podobało się? Przydało się?

Jeśli tak, możesz kupić mi kawę.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

RSS

Najnowsze komentarze

One Comment

Projektowanie ulotek
26 września, 2014 8:16 pm

Z czcionkami się zaczyna problem dopiero wtedy gdy trzeba użyć do komercyjnego logo 🙂

Leave a Reply