Kolor złoty CMYK w grafice i projektowaniu

Kolor złoty CMYK w grafice i projektowaniu graficznym

Kolor złoty w CMYK, grafice i projektowaniu  

Kolory w grafice to sprawa kluczowa, którą poruszyłem już wcześniej. Kolor złoty, to jeden z tych problematycznych kolorów dla grafików, lub nie jeśli mamy naprawdę DUŻY budżet, ale o tym za chwilę.

Na początek coś o złocie  

Złoto to metal pożądany i ceniony już w starożytności. Miękki, ciężki i najbardziej ciągliwy wśród wszystkich metali. Bardzo odporny na utlenianie (i powstawanie nalotów jak np. na miedzi) Wykorzystywany w sztuce, jubilerstwie, modzie, a także jeden ze środków płatniczych. Już od dawnych czasów metal ten mocno kojarzony jest z władzą królewską, szlachetnością, niezniszczalnością, wiecznością, bogactwem, przepychem i prestiżem. Tworząc stopy złota z innymi metalami ludzie stworzyli wiele jego wersji barw. Cechy złota, które wymieniłem niech będą punktem wyjście tego artykułu w stronę graficzną.

Złoto w sztuce  

Ciężki metal, o dużej gęstości trudno stosować w sztuce malarskiej, ktoś więc wpadł na pomysł, by stworzyć ze złota cienkie blaszki (płatki) metodą rozklepywania (pamiętacie, to najbardziej kowalny metal). Płatki te przyklejano do powierzchni. Technika ta to Fondo oro. Jednak w wieku XIX rozwinięto znacznie prostszą i tańszą technikę zwaną złoceniem pokostowym. Obecnie złotą farbę produkuje się na bazie rozpuszczalników z metalicznym pigmentem, która mimo, iż ma podobne właściwości, złotem nie jest. Po tym malarskim wstępie przejść już możemy do grafiki. Więcej poczytacie tutaj.

Kolor złoty w grafice  

Czasem styl wybranego przez nas projektu, czy też wymagania klienta, zmuszą nas do użycia koloru złotego. O ile kolor złoty na ekranach monitorów, nawet tych nieprofesjonalnych wygląda dość dobrze i wiarygodnie, o tyle w druku może sprawiać problemy. Związane jest to z drukiem w rozbarwieniu CMYK. Ze składowych CMYK ciężko otrzymać kolor złoty, bo nawet jeśli zastosujemy dobre proporcje, które podam poniżej, to i tak nie osiągniemy tego co w złotym najważniejsze – metalicznego błysku. Nasz kolor złoty po wydruku będzie patynowy i „płaski”. Oczywiście zawsze możemy skorzystać z koloru złotego w postaci koloru dodatkowego Pantone, ale dla naszego klienta będzie oznaczało to dodatkowe koszty. Użycie któregokolwiek z kolorów Pantone (wzornik metaliczny) gwarantuje w 95% „efekt złota” zwłaszcza dla dużych apli. Jeśli złoto ma faktycznie wyglądać jak 100% złoto rozwiązaniem (jak setki lat temu) jest tylko złocenie folią (hot stamping). Tutaj efektu złota możemy spodziewać się i na dużych aplach i na małych elementach. Tutaj także musimy spodziewać się większych kosztów.

Dobry i sprawdzony kolor złoty CMYK  

Tutaj zawsze poruszam się w sprawdzonych wielokrotnie składowych od:

Kolor złoty CMYK

0 / 30 / 65 / 25 do:

Sprawdzony złoty CMYK

0 / 30 / 75 / 26

Te barwy sprawdzają się, zwłaszcza z pogłębioną czernią. Niestety stosowanie moich, czy każdych innych kombinacji kolorów złotych w CMYK na dużych aplach i liczenie na „złoty efekt” rozczaruje. Im większa powierzchnia i większe elementy, tym efekt będzie gorszy. Chcecie uzyskać efekt? Musicie sięgnąć głębiej do kieszeni.

Złota folia hot stampingowa i farby Pantone  

Tutaj efekt gwarantowany. Polecam wszystkie metaliczne złota z wzornika Pantone 871, 872, 873, 874, 875, 876 – odcienie do wyboru do koloru. Tutaj wybór jest jeszcze większy, w moim wzorniku znalazłem 12 różnych rodzajów koloru złotego. Ważna uwaga do hot stmapingu: każda drukarnia posiada wielkości minimalne na jakich nałożona może zostać folia, sprawdźcie je! Bo zbyt małe elementy mogą nie zostać nią pokryte.

Złote tips and tricks  

I czas na tips and tricks. Pamiętacie, informacje z początku, że złoty na ekranach i w RGB wygląda dobrze i wiarygodnie? Tak to prawda, ale zamiast pełnego koloru stosujcie wizualne Fondo oro lub graficzny hot stamping, czyli nakładanie tekstury dowolnej złotej folii na kształt. Tak jak na przykładzie poniżej. Lepiej, prawda? Jak pomogło możesz mi kupić kawę 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Nałożenie złotej folii efekt

RSS

Najnowsze komentarze

No Comments

Leave a Reply