Mockup

Mockup – a co to?

Mockup – a co to?

Właściwie to mock-up (mok up, mokap, mock-up), czyli makieta. Dalej nic? A czy zdarzało Wam się spędzać godziny na wizualizowaniu opakowań, ubrań, logo, broszur, stron www, aplikacji czy wizytówek? Tak? To właśnie mockupy, a właściwie, dopiero się nimi staną, jeśli mądrze wykonany je za pierwszym razem. Dobrze zrobiony mockup posłuży nam dość długo i nieraz przy morderczych terminach zleceń, uratuje nasze zdrowie psychiczne. Czasem może i podniesie wartość zlecenia. Jak zrobić mockup w PS, tak by nam się jeszcze przydał?

Mockup – przyspiesz swoją pracę!

Podam na prostym przykładzie: wizytówka. Słowo kluczowe dla mockupu – Obiekt inteligentny / Smart Object. Zamiast mozolnie ustawiać warstwę wizytówki (w skali 1 do 1) w przestrzeni – zamknijmy ją w obiekt i zróbmy dopiero teraz nasze “mozolne ustawienie”. Różnica będzie kolosalna. Po dopracowaniu tła i jego gradientów, cieni pod wizytówką, głębi ostrości, kąta widzenia i innych ważnych dla ładnej wizualizacji elementów – klikając dwukrotnie w obiekt wylądujemy w pięknej, różdżka i pędzlem nie tkniętej wizytówce w skali 1 do 1. I to jest właśnie najprostszy mockup. Podmieniając wizytówkę na inną i nadpisując obiekt w ciągu sekund możemy przygotować kolejne wersje wizualizacji. Idąc dalej tym tropem. Jeśli przed jakimikolwiek czynnościami zamkniemy w obiekt np. teksturę drewnianego stołu. Po czym podłożymy pod naszą wizytówkę i odpowiednio urealnimy – otrzymamy makietę tła. Czyli w ciągu sekund wymienimy tło (na np. betonową powierzchnię) i wizytówkę na inną i mamy kolejną piękną wizualizację – wykonaną dzięki naszej makiecie, czyli mockupowi właśnie.

A jeśli nie ma czasu, a wizualizować trzeba puszkę, książkę, folder, layout strony, layout aplikacji? Korzystajmy, a jakże, z legalnych i darmowych (ale nie tylko, o czym później) mockupów, gdzie ktoś już “czarną” robotę mozolnego ustawiania wykonał i był łaskaw swoją pracę udostępnić. Na marginesie dobrym stronom, które opiszę, po skorzystaniu z ich gotowców nie zapomnijcie podziękować lajkiem lub tłitem.

No to zaczynamy:

PSD covers - mockup

PSDCovers

Mają prawie wszystko ekrany tabletów, smartfonów, puszki, butelki, płyty, digipacki, foldery, książki i setki innych, w tym różnych ujęć tego samego obiektu. Za darmo! Ale jest haczyk – a właściwie dwa. Pierwsza sprawa – pobierzemy nie warstwowy .psd ale akcję, która nam go stworzy. Dla zaawansowanych i tych średnio – małe piwo, dla początkujących dodatkowa lektura – jak “opanować” akcje – a warto, zapewniam. Drugim haczykiem są formaty. Mają tu 90% formatów amerykańskich, o ile standardy np. płyta CD/DVD, strona www, ekran tabletu czy folder kwadratowy się sprawdzą, o tyle z formatem książki, kartki, wizytówki będziemy musieli sobie radzić inaczej – jak? też warto o tym poczytać i akcję poprawić – pod nasz format. Te akcje budują mockupy od zera – więc przestrzeń można dowolnie zmodyfikować.

Carlos Viloria mockup master

Carlos Viloria

Sporo darmowych (po rejestracji) i ciekawych mockupów autorstwa Carlosa. Zaletą ich jest to, że często bazują na europejskich formatach i są warstwowymi plikami .psd. Carlos w większości sięga po technikę mockupu ze zdjęć – są to edytowalne pliki tylko w warstwie nakładki – mniej elastyczne w obróbce, ale moim zdaniem bardziej realne w odbiorze. Oczywiście można tu też zakupić mockupy (przez Graphics River) – polecam ceny niewygórowane (10-12$ za ciekawą paczkę mockupów), a materiał świetny i dopracowany.

Pixeden

Pixeden

Kilkanaście ciekawych darmowych mockupów w większości europejskie standardy rozmiarów. Mockupy tworzą różni użytkownicy. Różnorodność bardzo duża (od mockupów ekranowych – tablety, smartfony po mockupy drukowane – ulotki, broszury, etykiety). Jest niewątpliwie zaletą tego stocku. W miesiącu pojawia się kilka nowości. Bardzo ciekawą opcją jest abonament 10$ na miesiąc (72$ za rok) i brak limitów w pobieraniu materiałów. Moim zdaniem propozycja ciekawsza niż Graphics River, a poziom materiałów lepszy, ale to kwestia gustu. Na plus abonamentu zaliczę jeszcze inne materiały do pobrania: ikony, elementy (lub całe layouty) stron, grafiki, tekstury, pliki wektorowe – sporo rzeczy do wyboru – jakościowo bardzo dobrych.

Freebiesbug

Freebiesbug

Bardzo duże zasoby darmowych mockupów w zdecydowanej większości ekranowych. Jakość ogólna raczej dobra, choć trafiają się perełki, jak i śmieci. Jest tu też sporo innych, ciekawych darmowych materiałów.

Mockup - graphicburger

Graphicburger

Bardzo wiele interesujących mockupów, w tym mockupy szyldów, pełnych identyfikacji oraz logo. Większość w bardzo dobrej jakości, która zadowoli nawet najbardziej wymagających.

Edit 2017

Mockupworld - świat mockupów

Mockup World

Prawdziwy “kombajn” z mockupami. Posiadają chyba jedne z największych zasobów na chwilę obecną. Prawdziwy świat mockupów. Zdecydowana większość jest bardzo dobrej jakości i bezpłatna. Zdarzają się też “śmieci”, ale są to wyjątki. Widać, że twórcy Mockup World selekcjonują zasoby. Naprawdę wiele darmowych zaskakuje jakością i świeżością. Mają też świetne płatne, na co warto zwrócić uwagę, bo kupujemy w dużych paczkach, co jest bardzo opłacalne. W następnej kolejności postaram się też dopisać informacje o płatnych stokach z mockupami.

Edit 2019

Graphic Pear mockupy

Graphic Pear

Doskonała jakość i bardzo dopracowane mockupy, to jest to co zdecydowanie ich wyróżnia. Mają bardzo dużo różnego rodzaju mockupów opakowań z wieloma warstwami do edycji. Na stronie znajdziecie też bardzo dużo mockupów darmowych. Uważam, że to obecnie, w 2019 roku, jeden z najlepszych i najciekawszych stoków na rynku.

Podobało się? Przydało się?

Jeśli tak, możesz kupić mi kawę.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

RSS

Najnowsze komentarze

6 komentarzy

Gogo
14 września, 2014 11:41 am

Fajne zestawienie:) Polecam jeszcze darmowe Mock-upy z tego bloga: http://graficzny.com.pl/tag/mock-up/

Andrzej
24 listopada, 2014 1:45 pm

A ja tylko dodam, że autorem powyższego komentarza nie był nikt z Graficznego 🙂

Swoją drogą fajny artykuł i ładna strona:)

Anna - Finanovacash.pl
24 marca, 2015 11:33 pm

Bardzo dobry i ciekawy artykuł – gratulacje dla autora !

Edwin Grafik
15 marca, 2016 1:02 pm

Dobrze objaśnione zagadnienie. Plus za zestawienie stron z gotowcami =)

Dżoolka
20 lipca, 2016 8:04 am

I wszystko stało się jasne 🙂
A w gratisie dostałam jeszcze ciekawe inspiracje, gdzie szukać “gotowców”-inspiracji.
Dzięki!

Jarek
5 lutego, 2022 6:50 pm

Bardzo dziękuję za cenne info:)

Leave a Reply